Firanki, zasłony, karnisze. Jak dobrać dekoracje okien?
Moda na „nagie” okna powoli przemija, zaś do łask powracają lekkie firanki i powłóczyste zasłony. Na oknach coraz częściej goszczą fantazyjne upięcia, romantyczne drapowania i oryginalne tkaniny. Niektórzy dekoratorzy chętnie miksują ze sobą rozmaite desenie, inni stawiają na monochromatyczne stylizacje. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie warianty sprawdzają się najlepiej i w jaki sposób dobierać je do konkretnego wnętrza.
Klasyczne upięcia
Dekoracje najbardziej klasyczne, to długie zasłony w towarzystwie lekkich firanek. Taki zestaw jest niezwykle uniwersalny, dlatego fantastycznie sprawdza się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i stylizowanych.
Jedne z najmodniejszych zasłon to te w stylu eko – utkane z lekkiego lnu lub bawełny, doskonale sprawdzą się jako zasłony do sypialni. Dzięki bezpretensjonalnemu wzornictwu świetnie dopasowują się do trendu skandynawskiego czy aranżacji orientalnych. Wybierając okienną dekorację pamiętaj, że bardzo istotną rolę odgrywa tu gramatura materiału. W niewielkim wnętrzu, któremu potrzeba wiele światła, lepiej postawiać na delikatne tkaniny, takie jak markizeta, organtyna czy woal.
Do jakich wnętrz pasują długie zasłony i firanki?
Zasłony i firanki w wersji „maxi” to coraz chętniej wybierana opcja - zwłaszcza do niewielkich, jasnych wnętrz, w których brakuje nieco przytulności. Dzięki takiej "teatralnej" storze sprawisz, że w pomieszczeniu zamieszkają przyjazne, kameralne nuty. Oprócz tego, warto pamiętać, że zasłony zawieszone na karniszu tuż pod sufitem i sięgające ziemi to doskonały sposób na podwyższenie pomieszczenia optycznie. Style, które uwielbiają tego rodzaju aranże, to m.in. nowojorski i klasyczny.
Zasłony i firanki podpięte z jednej strony
Do wnętrz, w których można spotkać wysokie, ale wąskie okna, najlepiej zaprosić firanki lub zasłony upięte na jedną stronę. Małemu oknu z pewnością wystarczy tylko jeden fragment materiału, zaś w przypadku większych przeszkleń możesz wykorzystać dwie firanki, z czego jedną podpiąć, a drugą "puścić luzem". Tego rodzaju zabieg doskonale sprawdzi się m.in. w sypialni, w której chcesz zapewnić sobie maksymalną intymność i jednocześnie mieć łatwy dostęp do drzwi balkonowych.
Dekoracja okna podpięta z obu stron
W nastrojowych, stylizowanych wnętrzach okna aż proszą się o strojną, niebanalną dekorację! Warto zatem fantazyjnie udrapować firany i zasłony, wykorzystując do tego eleganckie chwosty, podpinki i opaski. Designerzy projektują rozmaite, szalenie ozdobne modele tego typu akcesoriów. Niektóre z nich mogą pochwalić się efektownymi frędzlami i aplikacjami, inne przyciągają wzrok lśniącymi kryształkami Swarovskiego. Zasłony będą prezentować się szykownie i klasycznie, jeżeli podepniesz je po obu stronach okna. Na materiale powstaną wówczas charakterystyczne „wody”, które wspaniale podkreślą „lejącą się” strukturę materiału.
Jak dobierać dekoracje do okien w kamienicach?
W wiekowych willach lub kamienicach bardzo często można spotkać wysokie, półokrągłe okna. Ich kształt determinowany jest formą ościeża, czyli łukowatym otworem okiennym. Dobierając dekorację do takiego akcentu, staraj się jak najbardziej go wyeksponować. Nad wąskim oknem można zamontować niewielki karnisz, najlepiej pomiędzy ściankami ościeży. Wówczas łuk nie ukryje się za kaskadą materiału. Innym wyjściem jest zawieszenie długich zasłon po bokach okien - tak, aby materiał zaciągać po zmroku, a w dzień cieszyć się urodą zgrabnego elementu architektonicznego.
Wzorzyste firany i zasłony - do jakich wnętrz?
Dobierając zasłony lub firany do aranżacji, musisz zadać sobie kluczowe pytanie - czy mają być gładkie czy może wzorzyste? Jeżeli lubisz kiedy we wnętrzu wiele się dzieje, wybierz te drugie. Przestrzenie prowansalskie i angielskie z pewnością polubią romantyczne motywy florystyczne, z kolei aranżacje nowojorskie czy glamour, docenią efektowne, modne desenie, takie jak np. marokańska koniczyna. Krata z kolei doskonale odnajdzie się w stylizacjach klasycznych i rustykalnych. Wybierając fantazyjne dekoracje okien pamiętaj, że wzory zobowiązują! Bezpiecznym wyjściem będzie zatem wybór gładkich, monochromatycznych tkanin (obicia mebli, dywan, poduchy), które stworzą dla dekoracyjnych zasłon elegancką bazę.
Zasłony i firanki - barwne czy neutralne?
Jeśli zastanawiasz się, czy postawić na zasłony dopasowane kolorystycznie do wnętrza, czy może wręcz przeciwnie, czyli na barwny kontrapunkt - podpowiadamy! Wystarczy spojrzeć na prezentowane inspiracje - w eleganckim salonie minimalistycznym, którego tonacja utrzymana jest wyłącznie w kremach i beżach, długie zasłony przepięknie „zamykają” stylizację i pięknie ocieplają wnętrze. W kolejnej aranżacji okienne ozdoby z kolei stanowią jeden z tych barwnych akcentów, które dodają salonowi bigla. Drugi zabieg warto stosować zwłaszcza w białych, minimalistycznych wnętrzach, którym często brakuje nieco temperamentu.
Jak wybrać karnisz idealny?
Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze właściwej oprawy okiennej jest wybór karnisza. Warto pamiętać, że karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o około 30-40 cm tak, aby z jednej jak i z drugiej strony wystawał 15-20 cm poza wnękę. Taka długość umożliwia niemal całkowite odsłonięcie okna. Ideałem jest, kiedy karnisz można zamontować co najmniej 5 cm ponad oknem oraz w odległości 10-15 cm od okiennej ramy. Jeśli montaż tradycyjnego karnisza nie jest możliwy, warto postawić np. na model uchylny, montowany bezpośrednio do ramy okiennej.
Właściwie dobrane firany, zasłony, kotary, lambrekiny czy zazdrostki... Wszystko to może stanowić o jak najpiękniejszej oprawie okiennej. Pamiętaj, że eleganckie tkaniny to jedne z najbardziej efektownych ozdób we wnętrzach, dlatego dobieraj je rozważnie i z dużym wyczuciem.